Gotowość szkolna – czym jest i jak ją zdiagnozować?
Gotowość szkolna dzieci, nazywana jest dojrzałością do podjęcia nauki szkolnej. Dziecko, zaczynając edukację szkolną, musi stawić czoła nowym wymaganiom i oczekiwaniom. Aby im sprostać, musi być dojrzałe i gotowe, czyli osiągnąć odpowiedni poziom rozwoju.
Jak zdiagnozować gotowość szkolną dzieci?
Co powinno umieć dziecko, które idzie do szkoły?
Na gotowość szkolną dzieci składają się osiągnięcia rozwojowe, rozpatrywane w strefie:
- fizycznej,
- umysłowej
- emocjonalno-społecznej.
- Dojrzałość fizyczna to ogólna sprawność ruchowa czy manualna, koordynacja ruchowa czy koordynacja ruchowo-wzrokowa. Dziecko powinno wykazywać takie umiejętności jak utrzymanie równowagi stojąc na jednej nodze, bieganie, skakanie. Ważne jest, aby wykazywało też pewną odporność na zmęczenie, potrafiło nie tylko uczestniczyć w zabawach sportowych, ale także dać sobie radę z tornistrem – często dość ciężkim – oraz wysiedzeniem w ławce 45 minut. Tu także zawiera się także tzw. mała motoryka, czyli precyzyjne ruchy rąk – dziecko potrafi posługiwać się nożyczkami, drobnymi elementami, to także samodzielność w ubieraniu się, czy spakowaniu plecaka.
- Dojrzałość umysłowa przejawia się w takich aspektach jak zainteresowanie czytaniem, pisaniem, liczeniem, a także tym, że dziecko jest w stanie skupić się na tej samej czynności. Jest ciekawe, pyta o przyczyny obserwowanych zjawisk. Jego mowa jest poprawna, nie pojawiają się problemy ze zrozumieniem przekazywanych poleceń. Ma także odpowiednio rozwiniętą pamięć oraz percepcję wzrokową (wyszukiwanie szczegółów na obrazku) i słuchową (np. rozpoznaje dźwięki, wyodrębnia głoski). Dziecko powinno także doprowadzać rozpoczętą pracę do końca i wykazywać zainteresowanie rezultatami własnych działań.
- Dojrzałość emocjonalno-społeczna oznacza, że dziecko nawiązuje kontakty z innymi, potrafi funkcjonować i współpracować w grupie, przestrzega zasad i reguł. Rozumie też proste sytuacje społeczne i wie, co jest dobre, a co złe. Jednocześnie potrafi walczyć o swoją pozycję w grupie i o respektowanie swoich praw. Dziecko nie okazuje nadmiernego lęku, nie złości się często, nie unika samodzielnych zadań, nie obraża się, gdy coś się nie udaje – próbuje jeszcze raz. Jest samodzielne, wrażliwe na opinię nauczycieli i innych osób dorosłych. Posiadło adekwatną do wieku umiejętność panowania nad emocjami i kontrolowania ich.
Gotowość szkolna dzieci wiąże się ze zdobywaniem i umiejętnością stosowania wiedzy, osiąganiem samodzielności i niezależności, ale także z udziałem w życiu grupy, zmianą dominującej formy aktywności z zabawy na naukę. To dlatego oceniając ją, należy wziąć pod uwagę wszystkie wyżej wymienione składowe.
Co wpływa na gotowość szkolną dzieci?
Na dojrzałość szkolną dzieci ma wpływ wiele czynników. Są to między innymi czynniki indywidualne oraz środowiskowe. Czynniki indywidualne to wrodzone bądź dziedziczne właściwości organizmu. Są związane z dzieckiem, jego potrzebami, skłonnościami i dążeniami.
Czynnikami środowiskowymi są w tym kontekście warunki materialne (od poziomu dochodów, przez sytuację mieszkaniową, po możliwości zaspokojenia potrzeb dziecka), warunki kulturalne (poziom wykształcenia rodziców, zasady wychowania dzieci, sposób spędzania czasu wolnego), jak i warunki społeczno–psychologiczne (struktura rodziny, osobowość rodziców, atmosfera w domu).
Gotowość szkolna dzieci – co dziecko potrafi?
Dziecko dojrzałe do nauki szkolnej potrafi zrobić wiele rzeczy. Umie między innymi:
- powiedzieć, jak ma na imię i jak się nazywa, ile ma lat, gdzie mieszka,
- wymienić pory roku,
- dzielić zdanie na wyrazy, wyrazy na sylaby,
- zapamiętać i wykonać polecenie,
- wskazać lewą i prawą stronę ciała,
- wykonać podstawowe czynności samoobsługowe (samodzielnie je, ubiera się, zapina guziki),
- narysować ludzką postać, która jest kompletna a jej części ciała są proporcjonalne do całości i prawidłowo rozmieszczone,
- posługiwać się przyborami szkolnymi (do rysowania, malowania, pisania),
- rysować po śladzie, odwzorować proste figury,
- układać puzzle,
- dobrać w pary przedmioty lub obrazki, klasyfikować je według narzuconej zasady,
- wskazać różnice w pozornie takich samych obrazkach,
- liczyć kolejno do 10,
- nawiązać kontakty z rówieśnikami i dorosłymi.
Gotowość szkolna pomaga stwierdzić, czy dziecko jest gotowe do pójścia do szkoły, czy też nie. Głównym narzędziem badawczym jest obserwacja zachowania dziecka przez nauczyciela.
Zdolność dziecka do podjęcia nauki szkolnej jest oceniana przez wykonanie specjalnych testów.
Kiedy dziecko nie jest gotowe na rozpoczęcie szkoły?
Jeśli dziecko jest niesamodzielne (np. nie potrafi samo się ubrać), nie jest w stanie skupić się na wykonywanych zadaniach, ani nie wykazuje nimi żadnego zainteresowania, może nie być gotowe do pójścia do szkoły. Również dziecko mające problem z kontrolowaniem emocji, lękliwe, wycofane, niepotrafiące rozstać się z rodzicem, powinno zostać zdiagnozowane przez specjalistę. To nie muszą być objawy poważnych zaburzeń, może po prostu dziecko potrzebuje nieco więcej czasu, czy ukierunkowanych działań, aby osiągnąć dojrzałość szkolną.
Rodzic, który ma wątpliwości w odniesieniu do dojrzałości szkolnej swojego dziecka powinien zgłosić się do poradni psychologiczno-pedagogicznej. Na podstawie opinii specjalistów może wnioskować o odroczenie rozpoczęcia realizacji obowiązku szkolnego.
Objawy nadpobudliwości psychoruchowej u dzieci!
Nadpobudliwości psychoruchowa u dzieci jest zaburzeniem neurologicznym, o którym świadczą określone objawy, jakie można zaobserwować u dziecka już w wieku przedszkolnym. Kiedyś uważano, że jest to dolegliwość wieku dziecięcego z której się wyrasta w okresie dojrzewania, teraz wiadomo, że tak się nie dzieje.Dziecko z nadpobudliwością psychoruchową potrzebuje pomocy specjalistów, rodziców i nauczycieli. W przeciwnym wypadku samo sobie nie poradzi z nadmiarem zachowań nad którymi nie potrafi zapanować. Dziecko nadpobudliwe jest ciągle w ruchu, niczego nie może zrobić spokojnie, nawet kiedy wykonuje ulubione zajęcie, bawi się wówczas macha nogami, kołysze się, chuśta na krzesełku, macha rączkami, podskakuje. W wieku przedszkolnym obserwuje się znaczną ilość konfliktów z rówieśnikami, emocjonalne reagowanie na współpracę z dziećmi, oraz nie przestrzeganie ustalonych norm i zasad zachowania.
Wg. T.Wolańczyka oraz A. Kołakowskiego nadpobudliwość psychoruchowa oznacza zespół nadpobudliwość psychoruchowej czyli zespół hiperkinetyczny, będący schorzeniem mającym charakterystyczne objawy i wymagającym odpowiedniego leczenia. Nadpobudliwość nie jest cechą na podstawie której można dzieci podzielić na zdrowe lub chore. Jest to cecha podobna do wzrostu, są dzieci nadpobudliwe, są nadmiernie flegmatyczne, albo bardziej spokojne lub bardziej rozbiegane. O tym czy objawy dziecka są aż tak nasilone, że możemy mówić o zaburzeniu, czyli o zespole hiperkinetycznym, decyduje funkcjonowanie dziecka, a więc to czy objawy znacznie utrudniają dziecku życie i stają się źródłem problemów w domu i przedszkolu.
Najbardziej widocznym a jednocześnie uciążliwym dla otoczenia objawem nadpobudliwości jest NADMIERNA RUCHLIWOŚĆ. Jest ona znacznie większa niż u innych dzieci w tym samym wieku. Dziecko jest w ciągłym ruchu, kręci się, biega, podskakuje, w jego zabawach również przeważa element ruchowy. Bardzo często obserwuje się szarpanie, kręcenie włosków, obgryzanie paznokci. Co prawda dzieci w wieku przedszkolnym charakteryzują się rozwojową potrzebą ruchu, jednak połączenie jej z nadpobudliwością psychoruchową sprawi że będzie ona przybierać wyraźniejsze formy.Dzieci nadpobudliwe nie potrafią również właściwie ocenić niebezpieczeństwa, ich zachowania są niekiedy ryzykanckie, nieopanowane, co może zakończyć się wypadkiem. W grupie przedszkolnej, dziecko nadpobudliwe nie potrafi zgodnie funkcjonować z innymi dziećmi, często przeszkadza w zabawie, chce być w centrum zainteresowania, podczas rozmowy krzyczy, macha rączkami. U dzieci nadpobudliwych, nadruchliwość ujawnia się bardzo szybko i intensywnie narasta.
Drugim typowym objawem nadpobudliwości psychoruchowej jest NADMIERNA POBUDLIWOŚĆ EMOCJONALNA. Zachowania i reakcje emocjonalne są znaczne i niewspółmierne do wywołujących je bodźców. W zachowaniu obserwuje się również często agresywność, płaczliwość, nadmierną wrażliwość. U dzieci nadpobudliwych nie istnieje równowaga pomiędzy reakcją emocjonalną a wywołującą ją przyczyną, często działają pod wpływem impulsu, nie panują nad swoim zachowaniem, nie przewidują. Może również występować zmienność nastrojów, przechodzących od smutku do gniewu. Niezrównoważenie emocjonalne i niedojrzałość uczuciowa powodują, że dzieci nadpobudliwe są mało odporne na sytuacje trudne.
Trzecim typowym objawem nadpobudliwości jest ZABURZENIE KONCENTRACJI UWAGI. Przejawia się ona w słabej koncentracji, małej wytrzymałości, szybkiej męczliwości, dzieci są rozkojarzone, zapominają, są chaotyczne w działaniu. Wszystko to sprawia, że dzieci nie są w stanie na niczym skoncentrować uwagi natomiast uwaga jest labilna co uniemożliwia prawidłowe intelektualne funkcjonowanie dziecka. Każdy nawet najmniejszy bodziec rozprasza je i odrywa od zasadniczej czynności. Dziecko sprawia wiele kłopotów w przedszkolu, nie słucha tego, co się do niego mówi, jest ożywione, zaczepia kolegów. Każdy bodziec rozprasza uwagę dziecka, odrywa je od właściwego zajęcia, które w efekcie zostaje niedokończone, lub wykonane nieprawidłowo. Każde skupienie się na zadaniu i wytrwaniu przy nim aż do końca wymaga tak dużego wysiłku, że dochodzi bardzo szybko do zmęczenia i niechęci do dalszej pracy.
Wszystkie wymienione objawy nadpobudliwości psychoruchowej występują już przed ukończeniem 7 roku życia, czyli w wieku przedszkolnym.Dlaczego czytanie dzieciom jest tak ważne?
Obserwując dzieci w wieku przedszkolnym – poczynając od maluszków, a na starszakach kończąc – można dostrzec, jak wiele zmian zachodzi w funkcjonowaniu dzieci w tym okresie. Przedszkolaki zdobywają nie tylko nowe umiejętności poznawcze, ale rozwijają się też ich ekspresja emocjonalna oraz zachowania społeczne. Przed dziećmi w tym okresie stoją poważne zadania rozwojowe. Stają się coraz bardziej samodzielne, uczą się radzić sobie z przeżywanymi emocjami, nawiązują coraz bardziej złożone relacje z otoczeniem.
Rolą rodziców i wychowawców jest wspieranie dzieci w ich rozwoju, by coraz lepiej i skuteczniej radziły sobie z tymi zadaniami.
Rodzice mają nieskończoną liczbę okazji do wspierania rozwoju swojego dziecka, przede wszystkim poprzez:
- bliski, ciepły, pełen miłości kontakt z dzieckiem;
- budowanie pozytywnych więzi dzięki wspólnemu spędzaniu czasu;
- wspólne rozmowy, komentowanie codziennych zdarzeń, sytuacji, interakcji społecznych;
- rozpoznawanie i adekwatne odzwierciedlanie (nazywanie) emocji przeżywanych przez dziecko w różnych sytuacjach;
- czytanie dziecku odpowiednio dobranej literatury i wspólne oglądanie bajek edukacyjnych połączone z komentarzem i rozmową;
- wspólna zabawa, rysowanie, malowanie.
Największą inwestycją w rozwój dziecka jest czas wspólnie z nim spędzony. Daje możliwość poznania dziecka, jego uczuć i potrzeb, pozwala na stworzenie bezpiecznej relacji i daje poczucie bliskości. Spędzać czas z dzieckiem można na tysiąc sposobów, jednak nieocenionym narzędziem pozwalającym na stymulowanie rozwoju młodszych dzieci jest bajka. Nie bez powodu od lat prowadzone są kampanie nakłaniające rodziców do czytania swoim dzieciom.
Czytanie bajek to nie tylko przyjemność płynąca z kontaktu z dzieckiem. Rola bajek w życiu malucha jest nieoceniona. Odzwierciedlają one sposób myślenia i odczuwania dziecka, dlatego stanowią doskonały kanał oddziaływania na świadomość, jak i – poprzez symbole – na nieświadomość dziecka.
Co takiego daje dziecku bajka?
- wzbogaca doświadczenia i wyobraźnię dziecka;
- rozładowuje napięcie emocjonalne;
- odciąża w trudnej emocjonalnie rzeczywistości;
- po części kompensuje dziecku braki emocjonalne;
- modeluje sposoby rozwiązywania problemów;
- uczy radzenia sobie z trudnymi uczuciami;
- dostarcza wzorców zachowania;
- poszerza świadomość dziecka;
- dostarcza ważnych dla dziecka wzorców osobowych;
- wzmacnia poczucie wpływu i kontroli dziecka, przez co kształtuje samodzielność i poczucie własnej wartości.
Dzieci uwielbiają bajki i baśnie. Dlaczego? Świat malucha nie jest pozbawiony trudnych sytuacji i problemów, a bajki dają nadzieję na ich rozwiązanie. Każde dziecko uczy się dopiero rozpoznawania, nazywania, wyrażania różnych uczuć i radzenia sobie z nimi. Dzięki bajkom może utożsamić się z ich bohaterami, a co za tym idzie – zrozumieć swoją sytuację i uczucia. Może poczuć, że nie jest samo z problemami, że inni też mają podobne kłopoty i potrafią sobie z nimi poradzić. Dzięki temu dziecko może doświadczyć ulgi, poczuć nadzieję i dostrzec, że świat nie jest być może tak zagrażający, jak mu się początkowo wydawało.
Czy wszystkie bajki spełniają opisane wyżej funkcje? Na rynku dostępne są tysiące tytułów literatury dziecięcej – czy wszystkie z nich są równie wartościowe? Jak nie pogubić się przy wyborze książek dla malucha? Oczywiście każdy rodzic musi kierować się własnym rozsądkiem oraz wrażliwością. Dużym ułatwieniem jest fakt, że od jakiegoś czasu w księgarniach dostępne są tak zwane bajki terapeutyczne, tworzone specjalnie po to, by pomóc dzieciom – a także ich rodzicom – w radzeniu sobie z konkretnymi sytuacjami, problemami, lękami. Bajki terapeutyczne można podzielić na 3 rodzaje:
- relaksacyjne – ich celem jest przede wszystkim wyciszenie i uspokojenie dziecka;
- psychoedukacyjne (wychowawcze) – mają za zadanie kształtowanie właściwych postaw i wprowadzenie zmian w zachowaniu dziecka;
- psychoterapeutyczne – służące terapii problemów emocjonalnych poprzez redukcję dziecięcych lęków.
Bajki relaksacyjne różnią się od dwóch pozostałych, ich akcja powolna, mało dynamiczna, bohaterowie raczej obserwują otoczenie i doświadczają różnych wrażeń, niż biorą udział w jakichś wydarzeniach. Bajka ta zawiera zwykle elementy odwołujące się do różnych zmysłów – wzroku, słuchu, węchu, dotyku, smaku. Opiera się na wizualizacji wrażeń, bezpośrednio odwołuje się do wyobraźni dziecka.
Bajki psychoedukacyjne i psychoterapeutyczne różnią się nieco między sobą co do celu, mają jednak pewne wspólne cechy:
- adresat – dzieci w wieku od 3 roku życia;
- temat – sytuacja trudna emocjonalnie, w jakiej znajduje się dziecko (np. pierwszy dzień w przedszkolu, narodziny młodszego rodzeństwa, lęk przed ciemnością itp.)
- bohater – z którym dziecko może się łatwo zidentyfikować – posiada takie jak dziecko problemy i rozwiązuje je za pomocą środków dostępnych w świecie dziecka;
- inne bajkowe postacie – pozwalają obniżyć poziom lęku, wspierają bohatera, pomagają w rozwiązywaniu problemu;
- miejsce – zwykle znane dziecku (dom, przedszkole, szpital, las) lub bajkowa kraina, która rządzi się tymi samymi prawami, co świat dziecka;
- „happy end” – szczęśliwe zakończenie, w którym bohater rozwiązuje swój problem.
Można zatem powiedzieć, że bajka terapeutyczna stanowi dla malucha narzędzie radzenia sobie z trudnymi uczuciami i sytuacjami. Jej zaletą jest to, że nie działa wprost na zasadzie moralizowania i bezpośredniej perswazji, które bywają nieskuteczne. Mechanizm oddziaływania bajki jest pośredni, na zasadzie identyfikacji z bohaterem i przeżywanymi przez niego emocjami.
Jak stosować bajki terapeutyczne? Wskazówki dla RODZICÓW:
- Ogromną zaletą bajek terapeutycznych jest to, że można je wykorzystywać na zasadzie profilaktyki problemów, zanim one wystąpią. Gdy wiemy, że dziecko stanie przed jakimś trudnym zadaniem lub może się znaleźć w trudnej sytuacji, sięgnijmy po odpowiednią bajkę. Również, gdy wystąpiły już jakieś krytyczne zdarzenia, bajka pozwala rozwiązać konkretny problem. Istotne jest, by dopasować bajkę do określonych potrzeb dziecka i sytuacji, w jakiej się ono znajduje lub może znaleźć.
- Bardzo ważne, by nie zmuszać dziecka do słuchania bajki w momencie, gdy nie ma ono na to ochoty, bo na przykład pochłonięte jest jakąś zabawą czy inną czynnością. Dzieci zwykle bardzo chętnie słuchają bajek, zwłaszcza, gdy czytają im je rodzice. Dlatego nie powinno być trudno znaleźć moment, w którym maluch z ochotą wysłucha opowiadania. Pamiętajmy jednak, by podążać za jego potrzebą.
- Bajek terapeutycznych nie trzeba z dzieckiem omawiać, ważna jest jednak gotowość do poruszania kwestii związanych z treścią bajki, a kluczowych dla dziecka. Rodzic czytający swoim pociechom bajki terapeutyczne musi przede wszystkim zachować cierpliwość i spokój. Powinien sam być zrelaksowany , czytać wolno, spokojnie, ale z zaangażowaniem. Jeżeli bajka trafia do dziecka, to będzie ono nią pochłonięte, będzie zadawać pytania, przerywać, prosić o powtórzenie jakichś fragmentów. To znak, że w sposób aktywny przepracowuje treść bajki. Ważne, by pozwolić dziecku na ten proces, dać mu czas na refleksję.
- Doskonałym pretekstem do takiej refleksji jest zaproponowanie dziecku, by na koniec wykonało rysunek do bajki. Można zapytać o to, jaki fragment bajki najbardziej się dziecku podobał, co najbardziej utkwiło w pamięci, który bohater wzbudził największą sympatię i czy dziecko znalazło się kiedyś w podobnej jak bohater sytuacji. I znów kluczowa zasada – do niczego dziecka nie zmuszamy. Jeżeli treść bajki będzie dla dziecka ważna, samo będzie do niej wracać i chętnie na jej temat rozmawiać.
Korzyści z czytania dzieciom bajek są zatem ogromne. Przyłączam się więc do kampanii promujących tę formę spędzania czasu z dzieckiem i zachęcam:
RODZICE – CZYTAJCIE SWOIM DZIECIOM!!!
Dziecko zdolne w wieku przedszkolnym!
Rozwój dziecka zdolnego w wieku przedszkolnym.
Przedszkole ma na celu wszechstronny rozwój dziecka i przygotowanie go do podjęcia nauki w szkole. Przedszkole zatem kieruje, pobudza rozwój dziecka, dostarcza bodźców i treści wyzwalających jego aktywność.
Kierowanie rozwojem dziecka wymaga dobrej orientacji w jego indywidualnych możliwościach rozwojowych, aby można było postawić mu odpowiednie wymagania. Nauczyciel przedszkola codziennie obcując z dzieckiem obserwuje jego zabawę, wytwory plastyczne, słucha opowiadań, pytań czy wreszcie dostrzega szybkość czynionych postępów.
Dzieci przejawiające wszelkie zdolności i talenty trzeba nie tylko wychwycić spośród rówieśników, ale także je kształtować, rozwijać, wzbogacać i ciągle zachęcać do działania. Niezbędną okazuje się współpraca rodziców dziecka z przedszkolem ( a później szkołą ). Umiejętnie rozwijany talent stanie się źródłem radości rodziców, nauczycieli, a przede wszystkim samego dziecka.
Cechy ogólne dziecka uzdolnionego to:
- uczy się chętnie i łatwo,
- ma dobrą pamięć,
- posiada rozległą wiedzę ogólną,
- zadaje mnóstwo sondujących problem pytań,
- zagłębia się w szczególnie interesujące go dziedziny i zajęcia
- wykazuje dużą ciekawość,
- ma żywą i twórczą wyobraźnię ,
- ma poczucie humoru,
- stawia sobie nowe wyzwania i wyszukuje problemy do rozwiązania,
- posługuje się poprawnym językiem i wyszukanym słownictwem,
- woli pracować samodzielnie,
- ma wiele własnych pomysłów i rozwiązań różnych problemów,
- łatwiej i prędzej niż rówieśnicy nawiązuje kontakty z ludźmi
- znajduje zarówno przyjemność, jak i wyzwanie w intelektualnych dążeniach
- wykazuje zdolności przywódcze we wczesnym wieku,
- wykazuje wrażliwość na cudze i własne uczucia,
- ma wysokie wymagania względem siebie i innych,
- jest perfekcjonistą,
- wykazuje wysoki poziom oceny moralnej.
Należy wspomnieć, iż dziecko utalentowane nie musi wykazywać wszystkich tych cech.
Zauważając u dziecka niektóre z tych cechy możemy stwierdzić, że potencjalnie mamy przed sobą dziecko zdolne.
Rodzice posiadają ogromny wpływ na rozwój i wykorzystanie zdolności ich dziecka. Dzieci, którym rodzice czytają bajki, zachęcają do rozmów, zadawania pytań i odpowiadania na nie niewątpliwie mają większe szansę na rozwój intelektualny niż te, które posadzone przed telewizorem mają nie przeszkadzać zapracowanym rodzicom. To właśnie rodzina daje dziecku solidny fundament pod przyszły rozwój.
Rodzice muszą pamiętać, że ich zdolne dziecko ma te same potrzeby, co inne dzieci. Nie jest to „ mały dorosły”.
Dziecko musi mieć zaspokojoną potrzebę miłości, poczucia bezpieczeństwa i akceptacji. Talent ma być dla niego przeżyciem przyjemnym i bogatym, a nie presją.
Rodzice powinni zadbać o życie towarzyskie dziecka, stwarzać sposobność do nawiązywania kontaktu z gronem kolegów i znajomych. Dziecko zachęcane powinno być do wyjazdów na wycieczki, obozy itp., aby tym sposobem uczestniczyć w różnych wydarzeniach społecznych, aby nie pozostawać na uboczu. Należy wypracować równowagę między nauką a życiem towarzyskim. Nie może zaistnieć sytuacja, że dziecko cały czas wolny poświęca nauce.
Rodzice powinni zapewnić dziecku własny kącik, gdzie może ono czytać, pisać, tworzyć i oddawać się swoim zainteresowaniom. Należy szanować jego prywatność, pozwolić na „bycie samym”. Ponadto należy uszanować chęć dziecka do bycia innym, ekstrawaganckim, ponieważ poczucie własnej wartości jest ważniejsze niż jakieś narzucone, konwencjonalne zachowanie czy opinia.
Istotną częścią procesu wychowania stanowi zabawa, która jest doskonałą odskocznią od trudnych i intelektualnych wysiłków dziecka. Często dziecko zdolne chce przewodzić i narzucać treść zabawy. Należy w tym momencie reagować i uświadamiać dziecku, że w zabawie wszyscy są ważni i mają prawo do swojego zdania, własnych pomysłów.
Często zdarza się też, że dziecko zdolne odbiega od tradycyjnego, konwencjonalnego myślenia i zachowuje się wbrew ogólnie przyjętym zasadom. Momenty te rodzice muszą wychwycić i wyjaśniać podając przykłady z życia wzięte, a przedstawione w sposób bezpośredni i szczery.
Rodzice nie powinni porównywać swoich dzieci, ale traktować i oceniać je indywidualnie. Ważne jest, by rozumieli mocne i słabe strony każdego dziecka. Dziecko musi mieć świadomość, że każdy człowiek jest w czymś lepszy od drugiego. Rodzice nie mogą wywierać presji na dziecko, że zawsze i we wszystkim ma być najlepsze.
Rodzice dziecka zdolnego powinni kochać je mądrze, nie robić „ nic na siłę” i pamiętać, że aby ich dziecko odniosło sukces niezbędne jest ich wsparcie. Powinni tworzyć atmosferę, która będzie dziecko stymulować intelektualnie, pobudzała jego ciekawość. Wzajemne relacje dziecko - rodzice oparte winny być na wzajemnym szacunku, odpowiedzialności, zaufaniu i aprobacie. Rodzice niech aktywnie interesują się tym, co dziecko robi, niech służą radą, pomagają wyznaczać priorytety i osiągalne cele, a nie tylko stawiają wymagania ponad poprzeczkę możliwości dziecka.
Niech pamiętają by nie porównywać dziecka z jego rodzeństwem. Nigdy też niech nie faworyzują jednego czy drugiego dziecka.
Sami rodzice aby nie skrzywdzić własnego dziecka, żeby nie doszło do konfliktu dziecko - rodzice, powinni zadać sobie poniższe pytania:
- Czy kiedykolwiek dałem mojemu zdolnemu dziecku odczuć, by osiągnęło wyniki dla mnie?
- Czy kładłem zbyt wielki nacisk na istotę dokonań, zamiast dbać o dziecko jako indywidualność?
- Czy niszczę pewność siebie mojego dziecka, obwiniając je o wiele spraw, w miarę jak staje się coraz starsze i bardziej samodzielne?
- Jak reaguję, kiedy moje dziecko jest poirytowane?
- Czy uciekam się do sarkazmu lub wywlekam to, co jest jego słabą stroną?
- Czy sam stanowię odpowiedni wzorzec do naśladowania?
Rodzice powinni wypracować sobie sposoby minimalizowania konfliktów, angażując w wykonywanie różnych czynności i podejmowanie decyzji całą rodzinę.
Dziecko zdolne jest przede wszystkim dzieckiem, a dopiero później dzieckiem zdolnym, dlatego współżycie i współdziałanie w grupie jest niezbędnym elementem jego prawidłowego funkcjonowania w życiu grupy rówieśniczej. Poznając siebie, swoje ponadprzeciętne możliwości dziecko musi jednocześnie czuć, że: akceptacja, tolerancja , życzliwość i empatia ułatwiają kontakty z innymi.
Powinniśmy jednak pamiętać, że nawet bardzo zdolne dziecko jest przede wszystkim dzieckiem i potrzebuje dużo czasu i przestrzeni aby rozwinąć się jako osoba. Pamiętajmy także, iż dzieci muszą się doskonalić nie tylko intelektualnie, społecznie ale i emocjonalnie. Musimy również pozwolić dzieciom zdolnym popełniać błędy by także mogły na nich się uczyć.
Co powinien umieć 6 latek?
CO POWINIEN UMIEĆ 6-LATEK
na podstawie książki Diagnoza i wspomaganie rozwoju psychoruchowego dziecka w wieku przedszkolnym K. Skarbek, I. Wrońskiej
UMIEJĘTNOŚCI W ZAKRESIE MOTORYKI DUŻEJ
Dziecko:
-potrafi zbiec na dół po schodach bez trzymania się poręczy
-potrafi stać na jednej nodze z zamkniętymi oczami
-potrafi zeskoczyć z wysokości 30 cm na palce nóg
-podejmuje próby skakania na skakance
-potrafi wykonać proste figury akrobatyczne (np. przewroty)
-potrafi iść stopa za stopą wzdłuż linii bez utraty równowagi
-potrafi przeskoczyć przeszkodę o wysokości 20 cm, odbijając się z miejsca obunóż
- umie sprawnie chwytać i odrzucać piłkę
UMIEJĘTNOŚCI W ZAKRESIE MOTORYKI MAŁEJ
- ma w pełni opanowane czynności samoobsługowe (łącznie z zapinaniem i odpinaniem guzików, sznuruje buty na kokardkę)
- potrafi tworzyć rysunki tematyczne (rysując i pisząc dziecko wykonuje ruchy dłonią, uruchamia nadgarstek)
- ruchy dłoni są precyzyjne (drze papier na kawałki i przykleja w określonym miejscu)
-ma prawidłowo ukształtowany chwyt pisarski
-potrafi wycinać nożyczkami różne kształty (np. koło, kwadrat)
-potrafi kolorować w konturze bez wychodzenia za linie
-lepi z plasteliny proste kształty tematyczne (np. bałwana)
UMIEJĘTNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI WZROKOWEJ
-potrafi odtworzyć skomplikowany wzór w przestrzeni i na płaszczyźnie wg. modelu
- potrafi wskazać brakujący element na obrazku
-potrafi uzupełnić brakujący element w szeregu
- potrafi wskazać różnice na dwóch podobnych obrazkach
- potrafi narysować trójkąt, romb i inne formy złożone z figur geometrycznych (np. krzyż i koło wpisane w kwadrat) wg. wzoru
-zapamiętuje wzrokowo układ 4-5 elementów i potrafi określić, którego brakuje
- potrafi złożyć prostokąt z dwóch trójkątów, mając na wzór prostokąt
-potrafi z pamięci nawlec na sznur 7 korali o dwóch rożnych kolorach lub kształtach wg. wcześniej pokazanego wzoru
-potrafi różnicować i nazwać kilkanaście kolorów
UMIEJĘTNOŚCI W ZAKRESIE ORIENTACJI W SCHEMACIE CIAŁA I KIERUNKACH W PRZESTRZENI
-prawidłowo wskazuje stronę prawą i lewą własnego ciała
-orientuje się w schemacie ciała osoby stojącej naprzeciwko
-potrafi poruszać się w wyznaczonym kierunku na polecenie słowne (w przód-w tył, w bok, w prawo-w lewo)
-potrafi określić wzajemne położenie przedmiotów względem siebie, posługuje się określeniami: na, pod, nad, między, na prawo, na lewo
-orientuje się w kierunkach na płaszczyźnie i wyznacza na kartce: górę/ dół, prawy/lewy bok, prawy/lewy, dolny, górny róg kartki
UMIEJĘTNOŚCI W ZAKRESIE PERCEPCJI SŁUCHOWEJ
- potrafi rozpoznać dźwięki celowo wytwarzane przez różne przedmioty na skutek ich uderzania, pocierania, gniecenia, itp.
-porównuje dźwięki między sobą, określa ich cechy jakościowe, np. wysokie/niskie, szybkie/wolne -odtwarza proste, kilkuelementowe układy dźwiękowe - wyklaskiwane lub wystukiwane
-odtwarza zasłyszany układ dźwiękowy przy pomocy symboli oraz wystukuje układ zgodnie z jego symboliczną ilustracją
-dokonuje analizy (rozkładu) i syntezy (łączenia) głoskowej wyrazów, przelicza liczbę głosek w wyrazie -wyodrębnia wyrazy w zdaniu, przelicza liczbę wyrazów w zdaniu
- potrafi wyodrębniać rymujące się wyrazy, samodzielnie tworzy rymy
-powtarza ze słuchu ciąg pięciu liczb oraz dłuższe zdanie lub krotką rymowankę
UMIEJĘTNOŚCI W ZAKRESIE MOWY
-wymowa zwykle jest poprawna
- mowa jest poprawna gramatycznie
- ma bogaty zasób słów, poszerza zasób słownikowy o określenia odnoszące się do zagadnień przyrodniczych, społecznych, zdrowotnych, itp.
- posługuje się formułami językowymi dostosowanymi do sytuacji (wita się, prosi o coś, zwraca się w sposób właściwy do osób dorosłych)
-ma coraz większe umiejętności komunikacyjne, potrafi opowiadać
-formułuje dłuższe wypowiedzi związane z przeżyciami, zdarzeniami, zjawiskami, na temat treści filmu, planowaniem pracy
-opowiada, co widzi na obrazku przy pomocy zdań złożonych z użyciem coraz bogatszego zasobu słownictwa, nadaje tytuły obrazkom i układa podpisy
UMIEJETNOŚCI MATEMATYCZNE
Klasyfikowanie
- klasyfikuje przedmioty na poziomie kolekcji
-dzieli przedmioty na obszerne zbiory, np. zwierzęta, ludzie, rośliny, budowle Liczenie
-stosuje już większość reguł poprawnego liczenie: przestrzega reguły "jeden do jednego", wymienia liczebniki we właściwej kolejności, utrwala podwójne znaczenie ostatniego wypowiedzianego liczebnika
- dostrzega regułę niezależności porządkowej: wie, że można zacząć liczenie od początku lub od końca, a wynik liczenia się nie zmieni; zaczyna spostrzegać, że przestawianie przedmiotów lub sposób liczenia nie ma wpływu na wynik
-porównuje liczebność zbiorów poprzez łączenie w pary lub przeliczanie Dodawanie i odejmowanie -potrafi ustalić wynik dodawania i odejmowania licząc na palcach lub innych zbiorach zastępczych
-zna cyfry od 0 do 10 oraz stosuje znaki matematyczne równości, mniejszości, większości, dodawania i odejmowania
UMIEJĘTNOŚCI W SFERZE EMOCJONALNO-SPOŁECZNEJ
W zakresie samoobsługi:
-myje twarz i zęby bez pomocy, ubiera się samodzielnie, zapina guziki, wiąże supełek, potrafi zawiązać kokardkę
-bierze udział w grach opartych na współzawodnictwie
- wzrasta znaczenie autorytetu osób innych niż rodzice
- używa adekwatnie zwrotów grzecznościowych typu proszę, dziękuję, przepraszam
-ma ulubionego kolegę/koleżankę
-pojawia się pełna zdolność do zabaw tematycznych, zabawa jest rozbudowana i zorganizowana w ciąg zdarzeń.
-potrafi wykonać złożone polecenia (trzyetapowe), np. połóż najpierw ołówek na krześle, potem otwórz drzwi, a potem przenieś mi książkę, która leży na stole
- potrafi słuchać, gdy mówi ktoś inny