- Czy przyjdzie do mnie Święty Mikołaj?
- „Tworzenie warunków do rozwijania twórczej aktywności dzieci w różnych formach działalności: literackiej, teatralnej, plastycznej”
- Dzieci w sieci - bezpieczny cyberprzedszkolak.
- Korzyści wynikające z posługiwania się technologią cyfrową oraz szkodliwe skutki nadużywania komputera i Internetu”
- Rozwój emocjonalny dzieci w wieku przedszkolnym
- Nuda czyni cuda, czyli jak najlepiej rozwijać pasje u dzieci. Dodajmy dzieciom skrzydeł...
- Rozwijanie zainteresowań czytelniczych u dzieci w wieku przedszkolnym
- Rozwijanie kompetencji społecznych u dzieci w wieku przedszkolnym.
- Autyzm
- Zaburzenia mowy i języka - kącik porad logopedycznych
Dzieci w sieci - bezpieczny cyberprzedszkolak.
Dzieci w sieci - bezpieczny cyberprzedszkolak.
Nowoczesne technologie są czymś naturalnym i niezbędnym nie tylko dla dorosłych, ale nawet najmłodsi mają z nimi kontakt na każdym kroku niemal od kołyski. Niejednokrotnie są sprawniejsi od dorosłych w obsłudze smartfonów, komputerów czy tabletów. Technologie informacyjno – komunikacyjne pomagają w poznawaniu i rozumieniu świata, a nowoczesne środki dydaktyczne stwarzają wiele możliwości do wykorzystania ich w edukacji przedszkolnej. Programowanie czyli kroki, które podejmujemy, aby komputer nas słuchał są dla malucha bardzo ciekawe. Aby wyjść naprzeciw zainteresowaniom i potrzebom dzieci wynikającym z poznawania zdobyczy techniki i bezpiecznego korzystania z nich już w przedszkolu są realizowane treści rozwijające między innymi kompetencje cyfrowe. Obejmują one pozyskiwanie wiadomości, umiejętności i kształtowanie postaw służących odpowiedzialnemu korzystaniu z technologii cyfrowych i posługiwanie się nimi do celów zabawy, nauki, pracy i funkcjonowania we współczesnym świecie, w którym bycie online jest niemal dla wszystkich oczywiste, a dla niektórych niezbędne jak oddychanie.
Aktualna sytuacja związana z pandemią sprzyja jeszcze częstszemu korzystaniu z nowoczesnych technologii i zasobów cyfrowych. Komputery i oprogramowania pozwalają bez wychodzenia z domu uczyć się, pracować, zrobić zakupy, realizować swoje cele osobiste, zawodowe, zainteresowania, nawiązywać relacje społeczne, a nawet przeżywać doznania w sferze emocjonalnej, uczuciowej czy religijnej. Postęp technologiczny, spadek cen sprzętu, internet mobilny umożliwiają łatwy dostępu do przekazu i pozyskiwania informacji z wykorzystaniem telefonu, laptopa, smartfona, konsoli do gier, zabawek podłączanych do internetu, ostatnio coraz częściej dronów. Bycie online towarzyszy może nie wszystkim, ale wielu z nas w kolejce, w poczekalni do lekarza, na siłowni, w pociągu, podczas biegania w parku, na spacerze z psem, a nawet podczas towarzyskich i rodzinnych spotkań. O sprawach smutnych, niewygodnych, osobistych też niekiedy łatwiej powiedzieć online osobie nieznanej. Doceniając ogromne znaczenie najnowszych zdobyczy techniki nie wolno zapominać o refleksyjnym, krytycznym podejściu do tematu. Poznawanie technologii cyfrowych w przedszkolu polega na nauce posługiwania się nimi w odpowiedzialny, bezpieczny dla dziecka sposób, wskazywaniu prawidłowych wzorców korzystania z nowoczesnych technologii, zgodnie z ich przeznaczeniem oraz dostrzeganiu pozytywnych i negatywnych skutków ich używania.
Edukacja medialna czyli rozwijanie kompetencji cyfrowych to nie tylko obsługa urządzeń, ale również rozmowy o niebezpiecznych, niepokojących sytuacjach związanych z korzystaniem z internetu, ustalenie i respektowanie zasad zachowania się w stosunku do innych użytkowników sieci, udzielanie pomocy w korzystaniu z internetu, zachęcanie do wykorzystywania internetu do zdobywania wiedzy, do pracy, rozrywki, realizowania zainteresowań, hobby, nawiązywania kontaktów, prezentowania własnych umiejętności.
Doceniając ogromny potencjał internetu i urządzeń multimedialnych nie sposób nie dostrzegać zagrożeń wynikających z nieodpowiedniego podejścia do najnowszych zdobyczy techniki.
Znawcy tematu wyszczególniają następujace zagrożenia:
-
Niechciane i nieodpowiednie treści.
-
Nękanie czyli cyberprzemoc.
-
Zagrożenia związane ze spotkaniami z osobami poznanymi w sieci.
-
Łamanie prawa, straty finansowe.
-
Uzależnienie od internetu.
-
Pozorna anonimowość.
-
Wady postawy, wzroku, zaburzenia emocji, umiejętności społecznych.
-
Sharenting – narażenie dziecka na dodatkowe ryzyko w sieci przez rodziców /często nieświadome/, np. poprzez publikację zdjęć, filmików, ciekawostek z życia rodzinnego.
Strategie wychowawcze dotyczące korzystania z internetu.
-
Aktywne wsparcie:
- wspieranie dziecka poprzez rozwijanie jego kompetencji cyfrowych oraz umiejętności radzenia sobie z zagrożeniami w sieci,
- pomaganie, jak coś znaleźć, zrobić,
- wyjaśnianie i pomaganie, gdy coś lub ktoś zaniepokoi,
- rozmawianie o zagrożeniach,
- rozmawianie o tym, co dziecko robi w internecie,
- wyjaśnianie, dlaczego pewne treści są złe, a inne dobre, pożyteczne,
- zachęcanie do samodzielnych poszukiwań i uczenia się dobrych rzeczy,
- wspólne korzystanie z internetu /oglądanie filmów, gry, kolorowanki, zagadki/,
- rodzic, opiekun, nauczyciel powinien być zawsze ,,w pobliżu’.
-
Stosowanie zakazów i ograniczeń:
- ustalenie zasad i respektowanie ich,
- wyznaczenie ram czasowych korzystania z internetu, telefonu, smartfonu,
- zachowanie właściwych proporcji w organizowaniu czasu wolnego dziecka /pobyt na powietrzu, kontakt z rówieśnikami, spotkania rodzinne, wspólne gry, zabawy, czytanie bajek/.
-
Korzystanie z rozwiązań technologicznych do zapewnienia bezpieczeństwa dziecku w internecie:
- programy blokujące reklamy,
- urządzenia, które pozwalają sprawdzić ,,gdzie jestem”, np. GPS, usługa w telefonie,
- programy kontroli rodzicielskiej, np. takie, które pozwalają pobierać tylko niektóre aplikacje,
- usługa dostępu do internetu, w której można ograniczyć czas,
- ustawienia rodzicielskie, które wysyłają powiadomienia, jeśli dziecko chce np. coś kupić przez internet ,
- programy ograniczające z kim dziecko może kontaktować się przez wiadomości tekstowe lub głosowe,
- program kontroli rodzicielskiej albo innego sposobu śledzenia, które strony dziecko odwiedza.
Korzystanie z internetu i urządzeń multimedialnych może być wspaniałą przygodą, a świat wirtualny piękny i ciekawy pod warunkiem, że formy i treści są adekwatne do wieku, możliwości i zainteresowań użytkownika. Obowiązkiem rodziców i nauczycieli jest uświadamianie dzieciom, że zbyt długie spędzanie czasu przed komputerem zaciera stopniowo granice miedzy światem wirtualnym a rzeczywistym. Nielegalne pobieranie filmów, muzyki czy innych treści lub publikowanie ich w sieci bez zgody autora, wymienianie się z innymi zdjęciami, używanie kamery internetowej lub w telefonie bez wiedzy osoby nagrywanej jest niedozwolone. Poprzez portale społecznościowe, gry z innymi, aplikacje można nawiązać wspaniałe znajomości i przyjaźnie, ale niestety bywa i tak, że spotkania z innymi w sposób wirtualny są przyczyną wielu problemów i dramatów.
W naszym przedszkolu kompetencje cyfrowe rozwijane są m.in. poprzez oglądanie filmów i bajek, internetowe gry edukacyjne, kolorowanki, konkursy, zabawy z wykorzystaniem podłogi interaktywnej ,,Magiczny dywan” oraz ,,Kolor Piano”. Ostatnio odwiedził nas robot Genibot, z którym dzieci uczyły się kodować. W poszczególnych grupach wiekowych są nagrywane filmiki z uroczystości przedszkolnych oraz teledyski z życzeniami z okazji świąt Bożego Narodzenia oraz Dnia Babci i Dziadka.
Mamy nadzieję, że wirtualne podróże będą dla każdego z naszych przedszkolaków źródłem radosnych przeżyć oraz okazją do poznawania rzeczy i zjawisk, które nie zawsze możemy poznać w sposób bezpośredni.
Źródła:
EU Kids Online - na podstawie polskich badań, wyd. UAM w Poznaniu 2019,
Kompetencje kluczowe. Przedszkole, wyd. MAC 2020,
Nauczycielka Przedszkola, X 2019 i II 2020.
-